WYCIECZKA PO ZIEMI GŁUCHOWSKIEJ

Tereny gminy Głuchów leżą pomiędzy powiatem rawskim i brzezińskim. Znajduje się tutaj wiele zabytków będących śladami burzliwych dziejów Mazowsza. Wycieczka zorganizowana pod patronatem TUL - u w dniu 2 października tego roku miała na celu przybliżenie historii choć części z nich. Trasa wycieczki:

  1. Kościół parafialny w Głuchowie
  2. Cmentarz niemiecki na Krowiej Górze
  3. Dworek szlachecki w Celigowie
  4. Dworek szlachecki w Prusach

Naszą wycieczkę rozpoczęliśmy od wioski Głuchów, stanowiącej siedzibę gminy, która została założona w 1338 roku przez arcybiskupa Janisława. Pierwsza wiadomość o kościele w Głuchowie pochodzi z 1521 roku. Była to druga świątynia wzniesiona przez arcybiskupa Jana Łaskiego, o pierwszej świątyni brak jest wiadomości.
WII połowie XVII wieku, w czasie "potopu szwedzkiego" przechodziła przez Głuchów ogromna armia szwedzka, która dokonała wielu rabunków i zniszczeń. Pod dowództwem proboszcza mieszkańcy próbowali się bronić. W odwecie Szwedzi spalili kościół i zrabowali całą wieś. W 1658 roku Głuchowiacy odbudowali trzeci z kolei, drewniany kościół.
W 1656 roku mieszkańców wsi zdziesiątkowała epidemia cholery. W dwusetną rocznicę epidemii postawiono w centrum Głuchowa, na skrzyżowaniu dróg do Skierniewic, Łodzi i Rawy Mazowieckiej dwuramienny krzyż upamiętniający to wydarzenie.
Obecny kościół parafialny oddano do użytku w 1786 roku. Budowę podjął z własnych funduszy ksiądz Wawrzyniec Grocholewski, który uzyskał też wsparcie ze strony arcybiskupstwa. Do budowy kościoła wykorzystana była cegła z ruin zamku w Rawie mazowieckiej. Istnieje legenda, według której Wawrzyniec Grocholewski będąc chłopcem znalazł w ruinach zamku skarb, który pieczołowicie ukrył. Zostawszy proboszczem parafii głuchowskiej przewiózł skarb do Głuchowa i dzięki niemu rozpoczął budowę kościoła. W okresie rozbiorów została sprowadzona ambona z kościoła św. Benona w Warszawie, będąca wcześniej własnością zakonu jezuitów. Świątynia głuchowska jest Sanktuarium Maryjnym i Chrystusa Ukrzyżowanego. Rzeźba Chrystusa Ukrzyżowanego ,będąca zabytkiem klasy "0", umieszczona jest w lewej nawie kościoła. Sanktuarium maryjne słynie z uzdrowień, o czym świadczą liczne wota umieszczone w kaplicy matki Bożej, w prawej nawie kościoła. Umieszczony tam cudowny obraz Matki Bożej Głuchowskiej jest obrazem z ołtarza głównego starego kościoła z XVII wieku. Na placu przykościelnym wznosi się piękna, neogotycka dzwonnica z 1821 roku, natomiast przed kościołem znajduje się murowana kapliczka św. Jana Nepomucena z końca XVIII wieku.
Zwiedziwszy kościół parafialny udajemy się w miejsce zwane Krowią Górą. Na owym wzgórzu znajdują się groby niemieckich oficerów. W l 915 roku doszło na tym terenie do bitwy między armią niemiecka i-rosyjską. Zwycięzcy Niemcy pochowali na Krowiej Górze swych poległych, oficerom wystawiając pomniki.
Z krowiej Góry wyruszyliśmy do dworka szlacheckiego w Celigowie. Dworek ten należał do rodu Rogawskich. Pierwsze wiadomości o Celigowie pojawiają się w wykazach podatkowych na początku XVI wieku. Według legendy nazwa Celigów powstała od imienia tragicznie zmarłej ukochanej żony jednego z dziedziców - Celiny. Rodzina Rogawskich oprócz dóbr w Celigowie posiadała też majątek w Wojskiej. Po II wojnie światowej majątek w Celigowie przejął skarb państwa tworząc z niego spółdzielnię produkcyjną.
Z Celigowa udajemy się do Prus. Majątek w Prusach należał do rodziny Pruskich. Posiadłość owa miała wysoką wartość. Według wykazu majątków ziemskich z 1802 roku wynika, że Prusy wyceniono na 23 tysiące talarów, Celigów na 6 tysięcy talarów. Kres pobytu Pruskich w swym majątku położyła II wojna światowa. Dziedzic aktywnie działał w podziemiu niepodległościowym podczas okupacji. Schwytany przez Niemców wraz z okolicznymi działaczami tajnych organizacji poniósł śmierć w masowej egzekucji w Tomaszowie Mazowieckim. Bronisław Pruski wraz z towarzyszami spoczywa na cmentarzu w Głuchowie.
Dwór Pruskich był ostatnim zabytkiem zwiedzanym podczas wycieczki. Myślę, że wycieczka spełniła pokładane w niej nadzieje przybliżając uczestnikom piękno mazowieckiej ziemi oraz dzieje jej mieszkańców.


Odział Regionalny TUL
w Skierniewicach
z siedzibą w Głuchowie